Ställ dig i kön

Statistik › Långsiktig avkastning › Berkshire Hathaway

Berkshire förvandlade $100 till $6,088,896, indexet $45,469

15: -12.48%-12.48%1516: 23.42%+23.42%1617: 21.91%+21.91%1718: 2.82%+2.82%1819: 10.98%+10.98%1920: 2.42%+2.42%2021: 29.57%+29.57%2122: 4%+4%2223: 15.77%+15.77%2324: 25.49%+25.49%2425: 10.85%+10.85%2526: -1.56%-1.56%26

Två negativa år och en bred spridning, men inget som liknar det långsiktiga genomsnittet på 19.7% under de flesta enskilda år. Källa: Slickcharts.

Berkshire Hathaway har det längsta dokumenterade facit där en förvaltare slår ett brett aktieindex. Över sextioett år växte det med nära dubbla den årliga takten för S&P 500. Samma startinsats slutade omkring 134 gånger större.

19.7%Berkshire, annualiserat
10.5%S&P 500, annualiserat
$6,088,896$100 i Berkshire
$45,469$100 i indexet

Endast för medlemmar

Resten av den här sidan är för medlemmar

Nedanför den här punkten finns 7 avsnitt, 2 diagram och 3 namngivna källor, ungefär 550 ord sammanlagt. Varje siffra anger källan den kommer från och vilket datum uppgifterna gäller.

Du kan fortsätta bläddra i all statistik i biblioteket gratis. Introduktionen och sammanfattningen är alltid öppna.