Ställ dig i kön

Statistik › Aktivt, passivt och flöden › SPIVA globalt

92% av de sydafrikanska fonderna förlorade, 17% av de brasilianska

Sydafrika
92%
Alla fonder,
11 regioner
54%
Amerikanska storbolag
54%
Brasilien
17%

Ett gap på 75 procentenheter mellan de två rapporterade ytterligheterna. Källa: S&P Dow Jones Indices, SPIVA mid-year 2025 results around the world.

SPIVA jämför aktiva fonder med ett jämförelseindex och räknar in de fonder som lades ner längs vägen. Under första halvåret 2025 underpresterade 92% av de sydafrikanska inhemska fonderna och 17% av de brasilianska. Aggregatet över alla 11 regioner som täcks var 54%.

92%Sydafrika
17%Brasilien
54%Alla 11 regioner
92.89%Amerikanska storbolag, 20 år

Endast för medlemmar

Resten av den här sidan är för medlemmar

Nedanför den här punkten finns 7 avsnitt, 1 diagram och 2 namngivna källor, ungefär 1100 ord sammanlagt. Varje siffra anger källan den kommer från och vilket datum uppgifterna gäller.

Du kan fortsätta bläddra i all statistik i biblioteket gratis. Introduktionen och sammanfattningen är alltid öppna.